Kirkkoherraehdokkaat seurakuntalaisten tavattavissa perjantaina 7. helmikuuta
Viitasaaren kirkkoherranviran täyttöprosessin aikataulut ovat täsmentyneet. Seurakuntalaisten kannalta todennäköisesti odotettu hetki on perjantaina 7. helmikuuta, kun ehdokkaat ovat tavattavissa seuroissa klo 18 alkaen seurakuntatalossa.
Tuomiokapituli antaa lausuntonsa hakijoista torstaina 23. tammikuuta. Tämän jälkeen on varmuudella tiedossa, ovatko kaikki kolme hakijaa mukana ehdokkaina.
Kirkkoneuvosto haastattelee ehdokkaat perjantaina 7. helmikuuta iltapäivällä. Saman päivän iltana seurakuntatalon Isossa salissa pidetään seurat, johon he osallistuvat. ”Kirkkoherraehdokkaiden iltaan” on yleisöllä vapaa pääsy. Seuroissa ehdokkaat pitävät puheet. Tilaisuudessa tarjotaan kahvit.
Kirkkoneuvosto antaa maanantaina 17. helmikuuta kirkkovaltuustolle esityksensä valinnasta. Kirkkovaltuusto kokoontuu päättämään valinnasta keskiviikkona 26. helmikuuta.
Tuomiokapituli on nimennyt lääninrovasti Jarmo Autosen valintaprojektin vetäjäksi. Autosen lisäksi työryhmään kirkkoneuvosto on nimennyt työryhmään kirkkovaltuuston puheenjohtajan Maria Kaisa Aulan ja varapuheenjohtajan Jukka Puustisen, ja kirkkoneuvoston varapuheenjohtajan Teuvo Ruuhen sekä sihteeriksi Kirsi Salojärven.
Kirkkoherran virkaa on hakenut kolme pappia: Ruotsin kirkon Ovansjö-Järbon pastoraatin komministeri Sanna Bäckvall, pastori Pirkko Hänninen, joka on viimeksi toiminut Lappeenrannan seurakuntayhtymän oppilaitospappina, ja Jyväskylän seurakunnan seurakuntapastori (Kuokkalan lähikirkkoalueen vastuupappi) Minna Rantalainen.
Vt. kirkkoherrana toimii huhtikuun loppuun asti rovasti Hannu Huttunen. Toiveena on, että uusi kirkkoherra voisi aloittaa virassa toukokuussa.
TS
17.1.2025 15.46