Osvald Ryhänen on valittu seurakuntapastoriksi
Kirkkoneuvosto valitsi Osvald Ryhäsen seurakuntapastoriksi joulukuun alusta lukien. Osvald Ryhänen, 25, on valmistunut teologian maisteriksi kesäkuussa ja saa pappisvihkimyksen marraskuussa.
Osvald Ryhänen kertoo muuttavansa Viitasaarelle Ylä-Savon Sonkajärveltä, jossa hän on koko ikänsä asunutkin lukuunottamatta opiskeluaikaa Joensuussa Itä-Suomen yliopistossa.
- Toivon voivani olla Viitasaarella pidemmän aikaa, hän kertoo tulevaisuudensuunnitelmistaan.
- Toiveena on toimia avoimena ja ihmisläheisenä pappina. Jos minua sattuu näkemään jo ennen töitten alkua, saa rohkeasti tulla huastelemaan, Ryhänen rohkaisee.
Osvald Ryhänen.
Hän on ollut myös yllättynyt siitä, miten paljon sonkajärveläisillä tuntuu olevan hyvää sanottavaa Viitasaaresta.
Osvald Ryhänen on osallistunut kirkollisiin tehtäviin kotiseurakunnassaan siten, että on kirjoittanut esimerkiksi saarnoja ja esirukouksia. Esiintymiskokemusta on tullut perheyrityksen kautta ravintolatyöstä, kun hän on vetänyt bingoa ja karaokea. Hän on hoitanut myös ruokakuljetuksia ja toiminut järjestyksenvalvojana.
Virkaanasettamiset seurakunnassa menevät niin, että neuvosto pyytää tuomiokapitulilta virkamääräyksen. Koeaika on puoli vuotta.
Virkaan tuli kuusi hakemusta.
TS
Fri Oct 16 11:45:50 EEST 2026